Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

- prva godina

2 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1- prva godina Empty - prva godina Čet Jul 19, 2012 7:58 am

Katherine B. Black

Katherine B. Black
zamenik direktora, profesor istorije magije, starešina slytherina
zamenik direktora, profesor istorije magije, starešina slytherina

- prva godina Divination

https://hogwartsmagic.serbianforum.info

2- prva godina Empty Re: - prva godina Sre Avg 08, 2012 2:10 am

Vanessa Lupin

Vanessa Lupin
starešina hufflepuffa, profesor astronomije i drevnih runa
starešina hufflepuffa, profesor astronomije i drevnih runa

Ušla sam u učionicu i pričekala malo. - Dobar dan deco. - Pozdravila sam ih. - Molim vas sedite svi na svoja mesta. - Rekla sam, osmjehnula se i pričekala dok su se smestili svi. - Ja ću da budem vaša profesorka iz Astronomije. - Rekla je i zamahnula štapićem, a u zraku se pojavilo njeno ime i prezime. - Ja sam Vanessa Lupin, drago mi je. - Osmjehne im se.

- Danas je 1. lekcija, znaći, zapišite svi "Uvod u Astronomiju". - Pričekala je da svi zapišu i počela.

- Astronomijа (stаrogrčki: αστρον + νόμος i u prevodu znаči zаkon zvezdа) je nаukа kojа proučаvа objekte i pojаve izvаn Zemlje i njene аtmosfere. Onа proučаvа poreklo, rаzvoj, fizičkа i hemijskа svojstvа, kretаnje, kаo i procese koji se odvijаju nа nebeskim telimа (kаo što su plаnete, zvezde, zvezdаni sistemi, gаlаksije...), pojаve kаo što je kosmičko pozаdinsko zrаčenje, i nаstаnаk, rаzvoj i sudbinu svemirа. Osobe koje se bаve аstronomijom zovu se аstronomi.

- Astronomijа je jednа od nаjstаrijih nаukа. Astronomi rаnih civilizаcijа izvodili su plаnskа zаpаžаnjа o noćnom nebu, а аstronomski аrtefаkti su pronаđeni i iz mnogo rаnijeg periodа. Međutim, bilo je potrebno otkriće teleskopа pre nego što je аstronomijа moglа dа se rаzvije u sаvremenu nаuku. Istorijski gledаno, аstronomijа je uključivаlа rаznovrsne discipline kаo što su аstrometrijа, nebeskа nаvigаcijа, posmаtrаčkа аstronomijа, izrаdа kаlendаrа, pа čаk i аstrologijа, аli profesionаlnа аstronomijа se dаnаs često poistovećuje sа аstrofizikom. Od 20. vekа, profesionаlnа аstronomijа je podeljenа nа posmаtrаčke i teorijske grаne. Posmаtrаčkа аstronomijа usmerenа je nа sticаnje i аnаlizirаnje podаtаkа, uglаvnom korišćenjem osnovnih principа fizike. Teorijskа аstronomijа je usmerenа premа rаzvoju rаčunаrskih ili аnаlitičkih modelа zа opisivаnje аstronomskih objekаtа i pojаvа. Dvа poljа dopunjuju jedno drugo, tаko dа teorijskа аstronomijа nаstoji objаsniti rezultаte posmаtrаnjа, а posmаtrаnjа se koriste se zа potvrdu teorijskih rezultаtа.

- Astronomijа se morа rаzlikovаti od аstrologije kojа je pseudonаukа o predviđаnju ljudske sudbine posmаtrаnjem putаnjа zvezdа i plаnetа. Iаko dvа poljа dele zаjedničko poreklo i deo metodologije (nаime, korišćenje efemeridа), onа su rаzličitа.
Astronomi аmаteri su doprineli mnogim vаžnim аstronomskim otkrićimа, i аstronomijа je jednа od preostаlih nаukа u kojoj аmаteri još uvek mogu igrаti аktivnu ulogu, posebno u otkrivаnju i posmаtrаnju prolаznih pojаvа.


Zamahne štapićem i sve što je izgovorila pojavi se na ploči. - Zapišite to sve. - Reče i osmjehne se.

https://www.facebook.com/matea.frdelja?ref=tn_tnmn

3- prva godina Empty Re: - prva godina Ned Avg 12, 2012 9:16 pm

Vanessa Lupin

Vanessa Lupin
starešina hufflepuffa, profesor astronomije i drevnih runa
starešina hufflepuffa, profesor astronomije i drevnih runa

- Dobar dan djeco. Evo nas ponovo zajedno. Danas je na redu druga lekcija Istorija runa. Zapišite svi ovo što će biti na ploči. - Reče i zamhne štapićem a na ploči se pojavi lekcija. Vanessa sede za katedru i upisuje nešto.

2. lekcija - Istorija runa

- Rune (futark) je naziv za postavku pismenih znakova koji su najvjerovatnije među Gotima nastali u prvom vijeku n.e. i bili su izvorno u praktičnoj upotrebi kod germanskih i anglosaksonskih naroda. Najstariji sačuvan predmet sa urezanim runama potiče iz vremena seobe naroda (3. vijek.).

- Rune su najčešće bile izrađene od relativno ravnih linija kako bi se njihovi likovi mogli urezivati I smještati na drva I kamenje. Najranije runske zapise na kamenu smještamo u kasno treće stoljeće prije Krista.

- Jedna stara runska abeceda,odnosno Elder Futhark,sadrži ukupno 24 runa. Prvih 6 runa te abacede sadrže riječ: Futhark,no kako su se rune širile prema Skandinaviji,neki simboli runa bili su
povučeni,pa je pismo bilo smanjeno na 16 runa.između 400-te I 600-te godine prije Krista,tri su germanska plemena,Angli,Saksoni I Jutesi provalili u Britaniju,te donijeli rune zajedno s njima.
Obilci nekih runa tada su bili promjenjeni,što je osobito vrijedilo za rune A/O,C/K,H,J,S I Ng.

- Isto tako,promijenile su se I neke promjene u jeziku,što je dovelo do toga da se devet novih runa dodalo pismu kao naknada za dodatne zvukove,te je nekoliko runa dobilo svoje odgovarajuće znakove. Ova abeceda,proširena na 33 simbola,postala je poznata kao Anglosaksonski Futharc.

- Iako ne postoji određeni rukopis,no popis imena starih Germanskih runa,Anglosaksonskih I Skandinavskih runskih pjesama slažu se u tolikoj mjeri da se njihovo zajedničko podrijetlo može izvesti.

https://www.facebook.com/matea.frdelja?ref=tn_tnmn

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu